1926-1939
Hudební škola v Ústí n/L vznikla v roce 1926 jako škola orchestrální. Takto působila až do osudových dnů okupace, kdy byla výuka přerušena.
1945-1950
Po skončení války 15.října 1945 je opět škola obnovena v budově bývalého německého slepeckého ústavu v Kalininově (dnes Štefánikově) ulici. Do zdárného začátku dostala několik cenných hudebních nástrojů o jejichž zvládnutí byl opravdu zájem. Čísla z tohoto období hovoří jasně, na konci školního roku 1945/46 docházelo do školy 450 dětí, které se učily hře na klavír, varhany, housle, violoncello, akordeon, trubku, pozoun a orchestrální hře. Zájem o hudbu byl v poválečných létech tak velký, že škola otevřela pobočky v Trmicích a v Krásném Březně, výuka probíhala také v Chabařovicích a na Střekově. Kromě toho vyučovala i škola Pohybového umění. Umělecké práci se přímo nabízely velkorysé prostory v budově školy - více než dvacet učeben, větší místnost pro sbor a orchestr a koncertní sál s varhany pro 260 posluchačů. V roce 1949 však o tyto skvělé podmínky škola přišla a několik dalších roků se neustále stěhovala. Přesto se zájem o hudební vzdělání stále zvyšoval a v roce 1947/48 zde studuje 929 žáků, což je rekordní počet. V pozdějších letech se stav žáků stabilizoval na 400 až 500.
1950
Veřejná soutěž žáků městských hudebních ústavů Ústecka se poprvé konala právě v tomto roce v Teplicích. Ústí n/L reprezentovalo sedm žáků ve hře na sólové nástroje a ve zpěvu, zúčastnil se také žákovský soubor. Soutěž však skončila pří, kdy jeden z učitelů ústecké školy obvinil školu teplickou, jejího ředitele a krajského inspektora ze stranického rozhodování a ovlivňování komise ve smyslu "Vše pro Teplice". Zemská inspekce pak pro příští soutěž vyvodila důsledky.
1951
Čtvrtstoletí své existence si škola připomněla kulturními vystoupeními, děti koncertovaly v průmyslových závodech a učitelé v sále gymnázia. Přesto toto výročí nebylo radostné, škola stále hledala vhodné prostory, uvažovalo se dokonce o jejím zrušení.
1952
Od roku 1952/53 škola opět sídlí v Kalininově ulici, kde se po nezbytných adaptacích usadila na plných sedmatřicet let. Od tohoto roku také používá název Hudební škola.
1955
Ředitelem školy se stává Jan Oliva, který zakládá kroniku Hudební školy v Ústí n/L, ze které jsme také některé předešlé informace čerpali.
1957
Tento rok je přímo milníkem v historii Hudební školy. Od tohoto roku se totiž datují nejen výměnné koncerty, ale hlavně koncerty pěvecké třídy Jitky Švábové, které znají i současníci. V protikladu k tomu však již není dopřáno hudební vzdělání každému zájemci, neboť nedostatek místa a malý počet učitelů v jednotlivých oborech to znemožňoval.
1961
Název Lidová škola umění začala ústecká škola užívat společně s jinými školami v ČR od tohoto roku. Významnou změnou bylo také rozšíření oborů o obory hudební, výtvarný, taneční, recitační a dramatický. Přesto trvají potíže s nedostatkem prostoru pro hudebníky a tak se zájemci o hru na klavír, housle a akordeon prostě nepřijímali. I tady však lze vystopovat další z milníků - tehdy se ústecká LŠU velmi dobře umístila v celostátním kole Soutěže Tvořivosti Mládeže v Bratislavě. První cena v oboru sólového zpěvu pro Evu Těluškinovou znamenala jistou malou kariéru pozdější operní umělkyně, známé pod jménem Eva Randová.
1968
Příprava klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte je počínaje tímto rokem jednou z povinností učitelů LŠU v Ústí n/L. Na počátku všeho byla myšlenka uspořádat soutěž mladých klavíristů. Původní omezení soutěžících regionem severních Čech záhy přerostlo dané hranice a soutěž obdadili klavíristé z celé republiky, a od roku 1971 i ze zahraničí. K hlavním propagátorům soutěže patřili tehdejší inspektor hudebního školství a výborný klavírista Jaromír Brož a ředitel školy Václav Šmerda. První ročník soutěže nazvané Virtuosi per musica di pianoforte se konal v listopadu 1968 v salonku tehdy nově postaveného hotelu Bohemia. Později se soutěž přestěhovala do důstojnějšího prostoru v Kulturním domě, v posledních letech potom do Městského divadla. Účast až devadesáti soutěžících představuje každoročně velkou zátěž pro organizační tým, který tvoří a vždycky tvořili zaměstnanci školy, od roku 1994 pak ve spolupráci s agenturou Albis.
1981
Teprve v tomto roce se zlepšují prostorové možnosti školy. Léta následující jsou však opět ve znamení stěhování do různých uvolněných objektů. K výuce dnes škola využívá tři budovy.
1995
Základní umělecká škola v Ústí nad Labem požádala o udělení čestného názvu ZUŠ Evy Randové. Česká školní inspekce spolu s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zhodnotily význam školy pro severočeský region, její pedagogickou a uměleckou úroveň a na základě toho jí tento titul propůjčily. Podle statistiky zde nyní získává základní umělecké vzdělání 794 žáků v hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém oboru.
2002
Základní umělecká škola (ZUŠ) Ústí nad Labem pracuje od ledna 1992 v podmínkách s právní subjektivitou. Umělecká škola se nachází ve dvou objektech v centru města: v pronajatém objektu město –1 Ústí nad Labem, objektu W. Churchilla 4 a v nově zrekonstruované vile Elišky Krásnohorské 4, kde působíme teprve od 1.9.2002. Po mnohaletém úsilí zástupců ředitelství školy ve spolupráci s MŠMT ČR jsme vybudovali moderní, estetické pracovní a tvůrčí prostředí pro výuku všech možných uměleckých oborů vyhlášených učebními plány MŠMT ČR. Jedná se o obory hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický. Na škole vyučuje celkem 40 učitelů z toho 12 externích (dohoda o pracovní činnosti). Vedení školy vytváří podmínky pro omlazení a stabilizaci učitelského sboru. Mladým učitelům můžeme nabídnout prostor pro osobní pedagogickou a uměleckou seberealizaci v tvůrčím prostředí umělecké školy s tradičně dobrou pověstí. Za pedagogické a umělecké výsledky ZUŠ získala od MŠMT ČR r. 1996 čestný název ZUŠ Evy Randové. Toto ocenění nás, zaměstnance velmi zavazuje. Do školy dochází 820 žáků. Ve vytvořeném konkurenčním prostředí ZUŠ v Ústeckém kraji a při nejvyšším ročním školném všech uměleckých oborů právě naší školy nás zájem veřejnosti o studium na naší škole velmi těší. Myslím si, že atmosféru velkého pracovního nasazení vedení školy a učitelů vyciťuj žáci a kladně ji hodnotí i rodiče školy. Dovolím se pochlubit tradičně bohatou a úspěšnou činností našich žáků a učitelů: intenzivní příprava žáků všech uměleckých oborů školy na talentové a přijímací zkoušky středních, vyšších odborných
a vysokých škol (HO,VO, LDO)
2006
39 základních uměleckých škol přijalo šanci zahájit a účastnit se reformy uměleckého školství České republiky. V Ústeckém kraji tři základní umělecké školy ZUŠ Evy Randové, ZUŠ Louny a ZUŠ Kadaň se velmi aktivně účastní na procesu, vzniku nového dokumentu pro celou síť v republice tkz. Rámcového vzdělávacího programu základního uměleckého vzdělávání -RVP ZUV. Cílem reformy je najít nový úhel pohledu na proces výuky žáků v uměleckých činnostech a na vzájemném pracovním vztahu učitele a žáka. V současné době také vzniká na vytipovaných uměleckých školách historicky první Školní vzdělávací program uměleckého vzdělávání vždy pro jednu, konkrétní školu . Prozatím vyučujeme dle platných učebních plánů uměleckého školství MŠMT určených pro celou síť uměleckých škol ČR. Dle nového dokumentu ŠVP ZUŠ Evy Randové zahájíme výuku 1.září 2009 . Obsah dokumentu Školního vzdělávacího programu uměleckého vzdělávání každé konkrétní základní umělecké školy má myslet na pracovní výkon, vzájemnou spolupráci pedagogického sboru a rodičů , nadání a talent žáků školy, ekonomické možnosti školy a historickou tradici regionu . Školní vzdělávací dokument ZUŠ Evy Randové bude otevřeným dokumentem. Dle zájmu žáků, zkušeností pedagogického sboru, vzájemného hledání a stále se rozvíjejících nových uměleckých směrů lze ŠVP ZUŠ Evy Randové neustále inovovat.
2010
cxvv
2012
cxvv
2016
cxvv
2019
cxvv